Przykład piętnasty

Ostatnio stworzonym narzędziem inżynierskim w Excelu jest aplikacja mająca na celu optymalizację rozwiązań antenowych stacji pewnej sieci radiokomunikacyjnej. Znów posłużyłem się wykresami radarowymi, programem w VBA, przyciskami, zdalnymi odwołaniami do innych skoroszytów itp. Elementy te są widoczne na przykładowych zrzutach (poniżej):

15-1

Pominę zatem opis szczegółów działania aplikacji, aby wskazać na nowe usprawnienia zastosowane dla wygody obsługi.

Jednym z nich jest zastosowanie okna umożliwiającego operatorowi lokalizację na płaszczyźnie odwzorowującej mapę pewnych punktów istotnych dla analizy problemu.

15-2

Okno ukazuje się po naciśnięciu jednego z przycisków sterujących umieszczonych na podstawowym arkuszu obsługi aplikacji. Dzieje się tak oczywiście za sprawą kodu w VBA. Widoczne na rysunku pięć czerwonych kwadracików schematycznie odwzorowuje położenie pięciu punktów stałych w terenie, szachownicowe kółko to symbol położenia stacji radiokomunikacyjnej, a zielone kółko uzyskane po kliknięciu w tym miejscu myszką oznacza położenie wybranego punktu testowego. Jest to – podkreślam – ilustracja schematyczna, jednak położenie wszystkich punktów na tym schemacie utrzymuje proporcje wynikające z ich rzeczywistego położenia w terenie. Po zamknięciu okna nowe położenie punktu jest wyliczane i konwertowane na współrzędne geograficzne, które następnie są wprowadzane do odpowiednich komórek arkusza analizy. Dalszy proces optymalizacji może odbywać się z tak uzyskanymi parametrami punktu próbnego.

Innym usprawnieniem dla operatora jest wprowadzenie swoistego panelu sterowania, na którym zebrano przyciski i okienka wyników związanych z różnymi fazami tej złożonej analizy inżynierskiej:

15-3

Za wieloma akcjami zaimplementowanymi w tym narzędziu stoją procedury programowe napisane w wewnętrznym języku VBA/Excel, o czym niejednokrotnie była już mowa w tej prezentacji. Dlatego poniżej zamieszczono ilustrację zrzutu ekranowego z okna edytora tego języka. Widoczne są definicje procedur oraz definicja wspomnianego okna wyboru punktu próbnego.

15-4

czytaj dalej: Przykład szesnasty

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: