Przykład jedenasty

11

Także i ten przykład ilustruje powtarzalne narzędzie inżynierskie (zapisane w postaci szablonu) wykonujące za człowieka szereg złożonych obliczeń. Co ważne, robi to bez pomyłki i nie „przymyka oczu” na zbliżenia obliczonych wartości do pewnych granic określonych przez przepisy.

Efekt wydajnego uzyskania wiarygodnych wyników (a przy okazji łatwego wydruku danych w urzędowym sprawozdaniu) uzyskano dzięki licznym i złożonym formułom matematycznym i wielu warunkom nałożonym w tych formułach. Jest to w pewnym sensie pokłosie złożoności przepisów, na podstawie których wykonuje się tego rodzaju prace. Przykładowo formuła zawarta w aktywnej komórce wygląda mniej więcej tak jak poniżej:

11-2

A nie jest to najbardziej złożona i najdłuższa formuła ekscelowa użyta w prezentowanych tu rozwiązaniach…

Jak zwykle skoroszyt składa się z wielu arkuszy, z których każdy ma jakieś wydzielone zadanie. Na przykład arkusz o nazwie „pomocniczy” zawiera zbiór licznych parametrów niezbędnych do obliczeń, których jednak nie należy zawierać na najbardziej widocznym arkuszu służącym następnie do tworzenia wydruku.

11-3

Stabelaryzowanie i przemyślany układ danych umożliwia operatorowi korzystanie z różnorodnych formantów widocznych na pierwszej ilustracji do tego przykładu. Działanie formantów zwykle opiera się bowiem na wydaniu numeru wyboru, który następnie jest użyty jako argument do przeszukiwania tabeli.

Dla wygody operatora zastosowano także mechanizm sygnalizowania pewnych wyników i prawidłowości nastaw za pomocą pojawiających się komunikatów oraz formatowania warunkowego.

Ponieważ prezentowana tabela jest przeznaczona do bezpośredniego użycia (jako metaplik) w dokumencie sprawozdania, zadbano o samoczynną zmianę treści nagłówków tabeli z wynikami; treść ta powinna zmieniać się na jeden z trzech zestawów opisów w zależności od wybranej sondy pomiarowej. Do tego celu wygodne okazało się wykorzystanie tzw. Fotografii komórek (obszarów komórek) standardowo obecnych w Excelu. O tej funkcjonalności będzie jeszcze mowa w kolejnych przykładach.

czytaj dalej: Przykład dwunasty

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: