Zapisy nutowe melodii liturgicznych i pieśni – moja harmonizacja, do swobodnego wykorzystania

Pewnego razu poproszono mnie o akompaniowanie podczas Mszy pewnej grupie. Przedstawiono mi listę 10 pieśni używanych w tej Mszy — „zagrasz to?

A zatem przysiadłem i opracowałem zharmonizowany akompaniament. Napisany jest na dwie ręce, ale każdy organista dorobi sobie partię pedału lub wyodrębni ją z partii lewej ręki.

Oto moje opracowania niektórych pieśni kościelnych i muzycznych stałych części Mszy:

https://aristos.blog/zapisy-nutowe-melodii-liturgicznych-i-piesni/

Rozwiąż sobie zagadnienie techniczne za pomocą Excela!

Tutaj Przykłady użytecznych narzędzi wykonanych w MS EXCEL opisuję i ilustruje potęgę Excela za pomocą 16 przykładów – od bardzo prostego do złożonego. A to tylko wybór narzędzi excelowych, jakie przez te lata udało mi się zbudować i skutecznie wykorzystać.

Zapraszam do zapoznania się z tymi szesnastoma przykładami – tak na zachętę. Excel jest potężnym narzędziem technicznym i wcale nie służy, broń Boże, jako program do tabelek. Nie służy też tylko do obliczenia budżetu…

Jako pracujący w zagadnieniach projektowania technicznego od 30 chyba lat wykorzystuję ten program „do czego się da”…

,

Tutaj Przykłady użytecznych narzędzi wykonanych w MS EXCEL opisuję i ilustruje potęgę Excela za pomocą 16 przykładów – od bardzo prostego do złożonego. A to tylko wybór narzędzi excelowych, jakie przez te lata udało mi się zbudować i skutecznie wykorzystać.

Zapraszam do zapoznania się z tymi szesnastoma przykładami – tak na zachętę. Excel jest potężnym narzędziem technicznym i wcale nie służy, broń Boże, jako program do tabelek. Nie służy też tylko do obliczenia budżetu…

Jako pracujący w zagadnieniach projektowania technicznego od 30 chyba lat wykorzystuję ten program „do czego się da”…

,

Jak stworzyć profesjonalnie wyglądający tekst za pomocą Worda?

Chyba każdy, kto to czyta, jest „zmuszony” do pisania dokumentów za pomocą Worda. Zresztą niekoniecznie tylko tego edytora. Paradoksalnie odkąd pojawiły się tego rodzaju cuda, jak programy edytorskie, liczba pisanych publikacji wzrosła lawinowo, jednak ich poziom edytorski jest niski.

Word po prostu czasem nas przeraża…

I po to, by podnieść poziom dokumentów tworzonych w pracy, w domu, w redakcji gazety osiedlowej lub parafialnej — postanowiłem już wiele lat temu napisać poradnik w postaci książkowej, a teraz w postaci „blogerskiej”.

Pytanie na zachętę: jak to się stało, że już tu, w powyższych akapitach, użyłem PRAWDZIWYCH znaków cudzysłowu „ oraz ”, a nie typowych (takich z klawiatury) znaków ” „? Dlaczego w akapicie poprzednim kreska myślnika jest taka długa [—], a nie taka krótka, jak ta z klawiatury: – ?

To wszystko jest wyjaśnione tutaj. Zapraszam do lektury i do korespondencji ze mną na temat poradnika.

Tak brzmi Mendelssohn na wspaniałych organach katedry poznańskiej

Proponuję wysłuchanie płyty Eugeniusza Wawrzyniaka, który na organach bazyliki archikatedralnej w Poznaniu (organy Jana Drozdowicza z roku 2001) wykonał wszystkie 6 sonat organowych Feliksa Mendelssohna.

To angielskojęzyczna wersja filmu, co w niczym nie przeszkadza w odbiorze muzyki…

Płytę CD można nabyć za pośrednictwem tego linku.

1001
Sześć sonat organowych Feliksa Mendelssohna

Moje porady typograficzne są już dostępne!

W roku 2003 wydano moją książkę-poradnik dla wszystkich nieprofesjonalistów, którzy posługują się komputerem do tworzenia tekstów. Lekko licząc jest nas w Polsce ładnych kilka milionów… A każdy z nas zmaga się z cechami programów edytorskich (no tak, to głównie Word) oraz z kompozycją tekstu. Często o mnóstwie rzeczy nie wiemy, nawet do głowy nam nie przychodzi, jak łatwo można osiągnąć piękne efekty za pomocą najzwyklejszego edytora tekstu. Ile tam jest nieznanych możliwości!

Dlatego postanowiłem poradnik z roku 2003 uwspółcześnić i zamieścić na mojej witrynie aristos.blog.

Mam wrażenie i nadzieję, że mój poradnik jest pisany prosto, lecz jednocześnie jego lektura naprawdę wniesie każdemu wiele „wartości dodanej” – i zbliży (lub nawet pozwoli prześcignąć) nasze teksty składane Wordem do poziomu profesjonalnej poligrafii. O możliwościach Worda mógłbym pisać dużo. A ponieważ co nieco już napisałem, zachęcam do lektury. W razie pytań proszę korzystać z możliwości pisania komentarzy lub z adresu mailowego jjarzina@icpnet.pl.

A oto poradnik: Wskazówki z typografii – dla każdego

Władysław Czarnecki – poznański urbanista, wizjoner o 70 lat!

Warto czasem przeglądać stare Kroniki Miasta Poznania. W tomie zatytułowanym „Święty Marcin” z 2006 roku znalazłem bardzo ciekawe informacje dotyczące tego, co dziś nazywamy lobby samochodowym w Poznaniu. Ale co najważniejsze i najbardziej zadziwiające, są tam poglądy na ten temat wybitnego architekta i urbanisty działającego w Poznaniu przed i po wojnie – Władysława Czarneckiego (1895-1983).
Zachęcam wszystkich zainteresowanych przywróceniem Poznania dla mieszkańców, bojownikom o ulice dla pieszych, a nie dla aut – do zapoznania się z moim streszczeniem artykułu Grażyny Kodym-Kozaczko Miasto dla ludzi czy samochodów. Skrzyżowanie Świętego Marcina z Alejami Marcinkowskiego, który zamieszczono w KMP JEDENAŚCIE LAT TEMU.

A ile lat liczą sobie genialne i trafne opinie Czarneckiego, zobaczymy w toku lektury. Czytaj dalej Władysław Czarnecki – poznański urbanista, wizjoner o 70 lat!

„Zaśnij, Dziecino” („Zaśnij, Jezuniu”)

Profesor Stefan Stuligrosz ze swoimi „Poznańskimi Słowikami” wykonywał tę kolędę ze słowami i pod tytułem „Zaśnij, Jezuniu”.

 

 

Zaśnij, Dziecino (lub: Jezuniu), Boże Dziecię,Tyś nam pociechą na tym świecie.
   Zmruż oczęta swoje, Tyś serce moje   Modlitwa moja niech uśpi Cię.

Anielskie chóry chwałę głoszą,Pasterze hojnie dary znoszą.
   Zmruż oczęta swoje, Tyś serce moje   Modlitwa moja niech uśpi Cię.

Friedrich Ladegast, mistrz od DWÓCH unikatowych instrumentów

„Unikatowość” polega tu nie na jakichś szczególnie rzadkich cechach tych dwóch instrumentów znanego organmistrza, nie na tym, że szczególnie pięknie brzmią lub są ogromnej urody architektonicznej. Nie. Unikatem jest to, że w Polsce istnieją tylko dwa jego instrumenty, a oba znajdują się w Poznaniu.

O ile istnienie i renowacja instrumentu Ladegasta w poznańskim kościele farnym jest dość znana (a jeśli nie, to polecam tę witrynę), to o drugim instrumencie wie niewiele osób i to od niedawna.

Drugie organy Ladegasta zostały zbudowane dla kościoła pw. św. Jakuba w poznańskiej (wówczas podpoznańskiej) Głuszynie. Sam kościół jako zabytek, o tyle specyficzny, że położony na dalekim przedmieściu, jest dość znany. O istnieniu tam zniszczonego instrumentu Ladegasta wiemy od dwóch lat i to dzięki lokalnym społecznikom, entuzjastom, którzy sprawę odkryli, nagłośnili i rozkręcili kulturalnie.

Całość na poziomie godnym najwyższego uznania; nawet nie wypada dodać jakiegoś „jak na amatorów” czy innych banialuków. Nie, bez zbędnych dodatków — działają na najwyższym poziomie i są godni wdzięczności. A raczej Ich dzieło.

Warto wobec tego złożyć jakiś godny datek na renowację instrumentu i (w nowym sezonie, zapewne od wiosny) czasem pojechać na koncert.

Tomasz Kramer (organista kościoła pw. św. Jakuba Apostoła) prowadzi wrześniowy koncert.
Pan Tomasz jest jednym z aktywistów sprawy renowacji instrumentu

Usłyszymy wówczas jak brzmi Feniks powstały (dość dosłownie) z popiołów, bo Entuzjaści zastali kilka lat temu ten instrument właśnie w stanie bliskim spopieleniu…

O wszystkim można poczytać tutaj:

Wprawdzie nie mogę znaleźć jakiegoś dedykowanego konta bankowego, ale można przecież skorzystać z konta parafii i w temacie przelewu wpisać cel.

(fotografie z witryn Parafii)

Piotr Grabowski i jego niesamowita kolekcja wirtualnych organów

To znaczy — kolekcja „sampli” do programów Hauptwerk i Grand Orgue.

Od wielu lat p. Piotr jest bardzo aktywnym twórcą „wsadu dźwiękowego” dla programów wirtualnych organów, czyli właśnie owych sampli. Obecnie galeria dostępnych instrumentów jest pokaźna:

Tak wygląda galeria wirtualnych instrumentów dostępna pod https://piotrgrabowski.pl/instruments/

Pan Piotr, którego oczywiście nie znam, wydaje mi się człowiekiem o bardzo dobrym smaku… świadczy o tym jakość Jego witryny internetowej: nie tylko wygląd, ale także sposób opisywania instrumentów, zestawienie i poziom graficzny materiałów dodatkowych i jeszcze inne elementy, które świadczą o guście i szanowaniu gościa na swojej witrynie.

Piotr Grabowski zasadniczo poprzez tę witrynę prowadzi sklep z „samplami”, jednak niemała część z instrumentów Jego galerii jest całkowicie darmowa. Inne mają darmowe wersje DEMO, w których liczba rejestrów i łączników jest wprawdzie ograniczona, ale ograniczenie to i tak pozwala na zapoznanie się z brzmieniem instrumentu.

Jeśli kto nie jest zaznajomiony z istotą wirtualnych organów, to w uproszczeniu polega to na tym: twórca sampli dokonuje nagrania poszczególnych dźwięków każdego rejestru. Obejmuje to także brzmienie z tremulantem, a także różnych „przeszkadzajek” zamontowanych w organach – dzwonka kalikanckiego (w starych instrumentach), dzwonków gwiazdy i inne odgłosy wydawane przez instrument. W tym wszelkie szumy dmuchawy oraz odgłosy traktury gry i traktury rejestrowej. Tak przygotowany (po ciężkiej niewątpliwie pracy) zestaw dźwięków jest zestawiany na sposób wymagany przez dany program komputerowy. To zwykle od 1 do kilu GIGABAJTÓW danych! Za to efekt jest niesamowity – to wszystko brzmi właściwie tak jak brzmi tam na miejscu, w kościele czy sali koncertowej.

Pan Piotr zajmuje się wirtualizacją zarówno instrumentów bardzo starych, jak współczesnych, wielki i małych.

Dlatego tworząc próbki mojej harmonizacji użyłem pięciu różnych instrumentów z grupy bezpłatnych. Chcąc nieco zaprezentować każdy z nich, dokonywałem zmian rejestrów (przedtem zbudowawszy odpowiednie kombinacje); można mi zarzucić nadmiernie częste zmiany, ale to właśnie po to, by poznać różne brzmienia danego instrumentu.

W winiecie tego wpisu: fragment witryny Piotra Grabowskiego – prezentacja najnowszego zestawu sampli organów w Erfurcie.

„Oto są baranki młode”

Isti sunt agni novelli — pieśń wielkanocna o bardzo starych korzeniach, Choć dominikański (ówcześnie…) autor napisał muzykę kilkadziesiąt lat temu, w zwrotkach wyraźnie słyszymy tradycję średniowieczną.

 

 

Refren: Oto są baranki młode,
oto ci, co zawołali Alleluja!
Dopiero przyszli do zdrojów,
światłością się napełnili,
Alleluja, alleluja!

Na Baranka Pańskich godach,
W szat świątecznych czystej bieli,
Po krwawego morza wodach
Nieśmy Panu pieśń weseli.

W swej miłości wiekuistej
On nas swoją Krwią częstuje,
Nam też Ciało swe przeczyste
Chrystus kapłan ofiaruje.

Na drzwi świętą Krwią skropione
Anioł mściciel z lękiem wziera,
Pędzi morze rozdzielone,
Wrogów w nurtach swych pożera.

Już nam Paschą Tyś, o Chryste,
Wielkanocną też ofiarą,
Tyś Przaśniki nasze czyste
Dla dusz prostych z szczerą wiarą.

O Ofiaro niebios święta,
Ty moc piekła pokonywasz,
Zrywasz ciężkie śmierci pęta,
Wieniec życia nam zdobywasz.

Chrystus piekło pogromiwszy
Swój zwycięski znak roztacza,
Niebo ludziom otworzywszy
Króla mroków w więzy wtłacza.

Byś nam wiecznie, Jezu drogi,
Wielkanocną był radością,
Strzeż od grzechu śmierci srogiej
Odrodzonych Twą miłością.

Chwała Ojcu i Synowi,
który z martwych żywy wstaje
I Świętemu też duchowi
Niech na wieki nie ustaje.

 

„Duchu Święty” („Niech wiara zagości”)

Duchu Święty przyjdź (4×)

Niech wiara zagości, Ndzieja zagości, Niech miłość zagości w nas.

Duchu Święty przyjdź (4×)

Niech życie zagości, Niech wolność zagości, Niech mądrość zagości w nas.

Duchu Święty przyjdź (4×)

Niech pokój zagości, Niech szczęście zagości, Niech radość zagości w nas.

„Ty, światłość dnia”

Ty światłość dnia, wszedłeś w moje ciemności, dałeś mi wzrok, abym mógł widzieć Twą Twarz i Spojrzenie Miłości, którym roztapiasz mój strach

(ref.) Jestem tu, by wielbić, by oddawać chwałę, jestem tu, by wyznać: to mój Bóg. Dobry i łaskawy, cały tak wspaniały, ponad wszystko cenny dla mnie jest.

Ty czasów Król, wywyższony na wieki, jaśnieje w Niebie Twój Tron. Zszedłeś na Ziemię, by stać się Człowiekiem, by rajem stał się mój dom. (ref.)

I niczym nie odpłacę się za miłość Twą i za Twój Krzyż!

Wezwij Imię Twojego Pana, i On zbawi Cię!

„O Panie, Ty nam dajesz”

O Panie Ty nam dajesz ciało swe i krew.O Panie Ty nam dajesz ciało swe i krew.Do Ciebie więc idziemy wciążRadosną nucąc pieśń.Ty jesteś Bogiem wiernym na wieczny czas.Ty jesteś Bogiem wiernym na wieczny czas.

Przez dar Twojego chleba Boże Ojcze nasz,Przez dar Twojego chleba Boże Ojcze naszRodzinę bratnią czynisz z nas,Miłować uczysz nas.Ty jesteś Bogiem wiernym na wieczny czas.Ty jesteś Bogiem wiernym na wieczny czas.

To Twoje miłowanie dało wolność nam.To Twoje miłowanie dało wolność nam.Chwalimy święte imię TweJak uczyłeś nas.Ty jesteś Bogiem wiernym na wieczny czas.Ty jesteś Bogiem wiernym na wieczny czas.

%d blogerów lubi to: